Godziny otwarcia: Pon – Czw 15:30-19:30 | Sob 9:30-13:00
Umów wizytę:  Przez Internet  | +48 535 740 525

Kim jest radiolog dziecięcy i czym się zajmuje?

Radiolog dziecięcy jest lekarzem zajmującym się diagnostyką obrazową. Radiologia pediatryczna jest dziedziną radiologii ogólnej skierowaną na diagnostykę pacjentów w wieku 0-18 lat. Cztery podstawowe metody obrazowania to rentgenodiagnostyka, ultrasonografia, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W naszych gabinetach w Poznaniu radiolog dziecięcy wykonuje badania ultrasonograficzne.

lekarz radiolog dziecięcy Poznań - USG jamy brzusznej dziecka

Czym jest USG i dlaczego warto wykonać badanie USG u dzieci i niemowląt?

Ultrasonografia jest jedną z podstawowych metod diagnostyki obrazowej, w radiologii pediatrycznej – jedną z najczęściej stosowanych. Jakie są jej główne zalety? Przede wszystkich jest całkowicie bezpieczna dla małego Pacjenta, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego ani fal elektromagnetycznych. Zasada działania aparatu USG opiera się na falach ultradźwiękowych – głowica wykorzystywana do badania jest jednocześnie nadajnikiem jak i odbiornikiem fal. Dużym plusem jest również czas trwania badania – nie jest on tak długi jak np. przy badaniu MR. Dodatkowo dziecko w trakcie badania USG nie musi pozostawać w całkowitym bezruchu, tak jak ma to miejsce przy badaniach TK i MR (tu czasem konieczne jest znieczulenie ogólne). Badanie jest również całkowicie bezbolesne dla Pacjenta, chociaż chłodny żel może być czasem nieprzyjemny. Zaletą badania USG jest możliwość oceny narządów w czasie rzeczywistym – jest to szczególnie przydatne przy ocenie układu pokarmowego (refluksu żołądkowo-przełykowego, odźwiernika czy perystaltyki jelit).

Jakie badania USG wykonujemy u dzieci?

W naszych gabinetach wykonujemy badania USG jamy brzusznej, przezciemiączkowe, jąder, węzłów chłonnych, tkanek miękkich, tarczycy i klatki piersiowej.

 • USG jamy brzusznej:

  W badaniu tym oceniamy narządy jamy brzusznej (wątrobę, śledzionę, trzustkę, nerki, pęcherz moczowy) oraz pętle jelitowe, węzły chłonne i naczynia. Badanie USG jamy brzusznej u dzieci wykonuje się głównie przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych jamy brzusznej, ale również przy zakażeniach układu moczowego, spadku masy ciała czy wyczuwalnej masie w obrębie brzucha.

 • USG tarczycy:

  Ocena ultrasonograficzna tarczycy jest niezbędna przy nieprawidłowych wynikach hormonów tarczycy oraz przy podejrzeniu nadczynności lub niedoczynności tego narządu. W badaniu USG możemy ocenić wielkość narządu, jak i jego strukturę oraz obecność ewentualnych guzków.

 • USG jąder:

  Badanie jąder wykonujemy przy dolegliwościach bólowych w obrębie moszny oraz przy podejrzeniu wnętrostwa i wodniaka. W trakcie badania USG ocenia się również kanały pachwinowe, co pozwala nam wykluczyć obecność przepukliny.

 • USG klatki piersiowej:

  Badanie USG klatki piersiowej pozwala nam ocenić obecność płynu w jamach opłucnowych oraz zmian w obrębie miąższu płuc położonych obwodowo. USG węzłów chłonnych (szyjnych, nad- i podobojczykowych, pachowych, pachwinowych): Ultrasonografia jest doskonałą metodą do oceny węzłów chłonnych: pozwala określić nie tylko ich wielkość, ale również strukturę oraz przepływ naczyniowy. Wyczuwalne, powiększone węzły chłonne są zdecydowanie wskazaniem do badania USG.

 • USG przezciemiączkowe (mózgowia):

  U noworodków i niemowląt, dzięki obecności nie zarośniętego ciemienia, możliwa jest ocena mózgowia w badaniu USG – pozwala nam ocenić szerokość układu komorowego oraz strukturę mózgowia. Głównymi wskazaniami do badania USG przezciemiączkowego są: nieprawidłowy przyrost obwodu główki, niepokojące objawy neurologiczne, podejrzenie wad wrodzonych mózgowia oraz opóźnienie w rozwoju psychomotorycznym.

 • USG tkanek miękkich:

  badanie USG jest idealną metodą do oceny zmian położonych w tkance podskórnej, wyczuwalnych palpacyjnie. Jesteśmy w stanie określić zmiany i charakter zmiany oraz zaproponować dalszą diagnostykę, jeżeli jest oczywiście potrzebna.

Jak przygotować się do badania USG?

Z wymienionych wyżej badań USG u dzieci, które wykonujemy w naszym gabinecie, wcześniejszego przygotowania wymaga jedynie badanie USG jamy brzusznej. Jest to podyktowane ograniczeniami metody – niestety fale ultradźwiękowe nie są w stanie przebić się przez gazy jelitowe, mówiąc prościej – radiolog dziecięcy nie jest w stanie zobaczyć, co znajduje się za takimi wypełnionymi gazem jelitami. Podobnie jest z wypełnionym żołądkiem – może on znacznie ograniczyć widoczność, co więcej, po posiłku obkurcza się pęcherzyk żółciowy. 

usg brzucha dziecka poznań

Jak więc należy przygotować dziecko do badania USG jamy brzusznej?

Przede wszystkim dziecko powinno być w miarę możliwości na czczo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku badań USG wykonywanych w godzinach popołudniowych jest to wręcz niemożliwe. U noworodków i niemowląt należy powstrzymać się od karmienia na 1-2 h przed badaniem (tak, aby kolejny posiłek wypadł tuż po badaniu). Dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym powinny powstrzymać się od jedzenia na 3-4 h przed badaniem USG brzucha, u nastolatków czas ten wydłuża się do 6 h. W tym czasie można oczywiście pić, jednak nie przed samym badaniem (aby nie wypełnić zbytnio żołądka), powinna to być niegazowana woda lub niesłodzona herbatka. Na badanie USG jamy brzusznej dziecko powinno przyjść z wypełnionym pęcherzem moczowym – warto przypilnować, szczególnie małe dzieci, aby nie szły do toalety tuż przed badaniem. Dzień przed badaniem USG brzucha u dziecka powinno się również podać leki zmniejszające ilość gazów jelitowych (dostępne bez recepty). Jeśli wykonujemy badanie USG jamy brzusznej dziecka ze względu na podejrzenie refluksu żołądkowo-przełykowy należy również zabrać ze sobą butelkę z wodą lub mlekiem – po ocenie jamy brzusznej radiolog poprosi Państwa o nakarmienie dziecka – dzięki wypełnionym żołądkowi możliwa będzie ocena ewentualnego cofania się treści z żołądka do przełyku.

Podobne wpisy:

miesien-sercowy-pwpediatria-wrodzone-wady-serca
Kardiologia dziecięca - baza wiedzy

Wrodzone wady serca – rozpoznanie i leczenie, rokowanie

Wrodzone wady serca – ich nieinwazyjne rozpoznanie opiera się na podstawie badania klinicznego, elektrokardiograficznego, zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej oraz badania echokardiograficznego. To ostatnie jest zarazem

Cały wpis >
pediatra poznań Skryta - Łazarz, Grunwald, Jeżyce, Górczyn
Aktualności

ZMIANY,ZMIANY, ZMIANY…

Szanowni Państwo w celu usprawnienia i ulepszenia jakości pracy naszych lekarzy – podjęliśmy decyzję o zamknięciu gabinetu przy os. Jana III Sobieskiego 52 i przeniesieniu

Cały wpis >