Godziny otwarcia: Pon – Czw 15:30-19:30 | Sob 9:30-13:00
Umów wizytę:  Przez Internet  | +48 535 740 525

Przegrzanie organizmu u dziecka – co robić, objawy i jak zapobiec gorączce z przegrzania

Przeczytaj wpis dr Pauliny Walasek na naszym blogu i dowiedź się jak zapobiec przegrzaniu organizmu u dziecka.

Spis treści


Przegrzanie organizmu u dziecka - co robić, objawy i jak zapobiec gorączce z przegrzania

Nareszcie mamy lato a co się z tym wiąże wysokie temperatury powietrza, które w ostatnie dni sięgają ponad 30 stopni Celsjusza!

Jeżeli nie będziemy postępować rozważnie, ryzykujemy przegrzaniem organizmu u dziecka i wystąpieniem różnych niepożądanych objawów, takich jak: gorączka z przegrzania (czytaj także artykuł “Gorączka u dziecka“), odwodnienie a nawet udar cieplny.

Sprawdź również: Czym zajmuje się pediatra i kiedy warto udać się na wizytę?

Jak zapobiec przegrzaniu organizmu u dziecka podczas upałów i zapewnić jak najlepszy komfort naszemu maluchowi?

 • Spacery z dzieckiem w upałach należy odbywać w godzinach wczesnoporannych najlepiej 7-11 i późno popołudniowych 17-21.
 • Kwadrans przed wyjściem należy nałożyć na skórę krem z filtrem najlepiej 50 SPF.
 • Powinniśmy ubrać malucha w przewiewne ubranka. Najlepiej bawełniane — w ten sposób zapobiegniemy przegrzaniu dziecka. Należy pamiętać, że skoro nam jest gorąco i chodzimy w klapkach i krótkich spodenkach, naszemu dziecku jest tak samo ciepło. Nałożenie mu pieluchy i na to bawełnianego body, bez rękawków, bez suwaków i guziczków, które nie będą drażniły – będzie najlepszą opcją.
 • Pamiętaj o nakryciu głowy, gdyż główka dziecka jest narażona najbardziej na promienie słoneczne.
 • Nie kładź spać dziecka w gondoli. Nie należy w takie dni nosić dziecka w chuście – to wszystko tylko zwiększa potliwość, wzmaga duszność. Zamiast budki w wózku zastosuj parasolkę – będzie bardziej przewiewnie.
 • Jeśli są tu mamy karmiące piersią – nastawcie się na zwiększenie liczby karmień. To najlepsze nawodnienie dla naszego dziecka. Pamiętajcie też o sobie – wy również w takich sytuacjach powinniście pić więcej wody – minimum 2-3l na dobę!
 • Jeżeli nie karmicie piersią – należy nawadniać dziecko, ale najlepiej wodą. Słodkie soki, herbatki wzmagają tylko pragnienie.
 • Przebywając w miejscu, gdzie jest klimatyzacja (na przykład w samochodzie), należy pamiętać, żeby nie zmniejszać temperatury poniżej 22-23 stopni. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia. Podróże najlepiej zaplanować na noc lub wczesny poranek.
 • Warto kąpać dziecko 2-3 razy w ciągu dnia albo przetrzeć mokrym ręcznikiem. Na pewno przyniesie mu to ulgę. W podróż warto zabrać ze sobą wodę termalną, która przyjemnie ochłodzi malucha.
 • Jeżeli widzisz, że dziecko oddaje mniej moczu lub ma zbyt długo suchą pieluszkę – jest to alarm ostrzegawczy! . Przyczyną może być lekkie odwodnienie. Jeżeli nie poradzimy sobie z tym od razu, może to prowadzić do poważnych konsekwencji.
 •  Płyny należy podawać stopniowo, małymi objętościami. Co najważniejsze REGULARNIE. Jednorazowe podanie dużej ilości płynu, zwiększy jedynie diurezę dziecka i nie da pożądanego efektu nawodnienia.

Pamiętaj, że organizm dziecka przegrzewa się i odwadnia bardzo szybko!!

Przegrzanie organizmu u dziecka, co robić(objawy)?

Jeśli Twoje dziecko wydaje się niespokojne, wymiotuje, ma mdłości a jego skóra jest zaczerwieniona i przesuszona, pojawia się gorączka lub wręcz utrata przytomności – natychmiast dzwoń po lekarza. To może być udar cieplny.

Czekając na pogotowie, przejdź do cienia, rozbierz malucha, podaj coś do picia, dodatkowo możesz schłodzić zewnętrznie mokrym ręcznikiem lub chłodną wodą.

Udar cieplny to stan nagły. Doprowadza do niego podwyższona temperatura otoczenia z objawiającą się długotrwale podwyższoną temperaturą ciała powyżej 40 stopni Celsjusza.

Odwodnienie – w dosłownym znaczeniu oznacza stan będący wynikiem utraty wody. Jest znanych kilka rodzajów odwodnienia. Mówiąc o odwodnieniu związanym z wysoka temperaturą otoczenia, mamy na myśli odwodnienie hipotoniczne. W tym przypadku do utraty wody dochodzi w wyniku nadmiernej potliwości. Jest to stan zagrażającym życiu. Niezbędne jest wtedy szybkie działanie – podanie odpowiedniej ilości wody i elektrolitów.

Przeczytaj również: Wymioty i biegunka u dziecka – objawy odwodnienia

Autorka wpisu dr Paulina Walasek (kardiolog dziecięcy, pediatra) w serwisie znanylekarz.pl

Sprawdź naszą ofertę: Pediatra Poznań lub umów się na wizytę.

5/5 - (10 votes)

Podobne wpisy:

Unaczynienie mięśnia sercowego i budowa serca
Kardiologia dziecięca - baza wiedzy

Unaczynienie mięśnia sercowego i budowa serca

Serce jest uważane za najważniejszy narząd w ludzkim ciele, będący mięśniem należącym do układu krążenia. Budowę mięśnia sercowego i funkcjonowanie układu krążenia po raz pierwszy

Cały wpis >