Lekarz dziecięcy czyli pediatra, specjalizuje się w opiece zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą. Skąd jednak wywodzi się ta dziedzina? Początki pediatrii datuje się na połowę XIX wieku. To właśnie wtedy niemiecki lekarz Abraham Jacobi założył pierwszą klinikę pediatrii, dostrzegając tym samym potrzebę objęcia specjalistyczną opieką dzieci i młodzieży. W ten sposób doktor Jacobi zwrócił uwagę środowiska lekarskiego na fakt, iż rozwijający się cały czas organizm młodego człowieka różni się od organizmu dorosłego, przez co wymaga też innego podejścia pod względem medycznym.
Spis treści
- Pediatra – kto to?
- Pediatra, lekarz dziecięcy – czym się zajmuje?
- Kiedy pediatra obejmuje opieką dziecko?
- Kiedy umówić się na wizytę do pediatry?
- Badania profilaktyczne u pediatry
- Lekarz dziecięcy, pediatra – czym się kierować przy wyborze?
Pediatra (lekarz dziecięcy) – kto to?
Pediatra to lekarz specjalizujący się w opiece zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, od momentu narodzin aż do 18 roku życia. Ma on szerokie kompetencje, które obejmują zarówno aspekty medyczne, takie jak diagnozowanie i leczenie chorób oraz stanów patologicznych występujących u dzieci, jak i aspekty psychologiczne i socjologiczne, takie jak monitorowanie prawidłowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego.
Pediatra, lekarz dziecięcy – czym się zajmuje?
Pediatra to lekarz medycyny, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu najmłodszych pacjentów. Chodzi tu zarówno o dzieci, jak i o młodzież w wieku nastoletnim. Dysponuje bardzo szeroką wiedzą obejmującą różne dziedziny medycyny. Dzięki niej może pomóc swoim pacjentom nie tylko w przypadku typowych dla ich wieku chorób. Lekarz dziecięcy może pomóc również w sytuacji gdy są to schorzenia na przykład o podłożu genetycznym, psychologicznym, czy psychospołecznym. W toku swojej kariery zawodowej lekarz dziecięcy może też zdobywać specjalizacje, na przykład w kardiologii, alergologii albo gastrologii dziecięcej.
Przeczytaj również: Kim jest radiolog dziecięcy i czym się zajmuje?
Kiedy pediatra obejmuje opieką dziecko?
Podstawową opieką zdrowotną pod okiem pediatry objęci są pacjenci od drugiego miesiąca życia, aż do momentu, gdy staną się pełnoletni. Podczas pierwszej wizyty u pediatry zbierany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia malucha, który jest między innymi ważony i mierzony. Lekarz sprawdza też ciemiączko, skórę oraz kondycję mięśni dziecka. Oprócz tego pediatra udziela też rodzicom szczegółowych informacji dotyczących dalszego przebiegu opieki zdrowotnej nad dzieckiem, związanej między innymi ze szczepieniami. Zastanawiając się nad tym, czym zajmuje się pediatra, warto też podkreślić, że rodzice mogą zgłosić się do tego specjalisty w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze zdrowiem ich dziecka.
Kiedy umówić się na wizytę do pediatry?
Ponieważ pediatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób u najmłodszych pacjentów, należy korzystać z jego profesjonalnego wsparcia zawsze wtedy, gdy u dziecka pojawią się niepokojące objawy. Jakie? Na przykład:
- podwyższona temperatura
- katar
- kaszel
- biegunka lub zaparcia
- wymioty
- różnego typu zmiany skórne
Warto umówić się na wizytę u pediatry w sytuacji, gdy u dziecka występują problemy ze snem. Kolejnymi powodami wizyty mogą być: zmniejszony apetyt lub nadmierna płaczliwość. Oczywiście do tego specjalisty udajemy się w pierwszej kolejności również w przypadku, gdy podejrzewamy u malucha jakiekolwiek wady rozwojowe. Na ogół więc każdy stan odbiegający od normy w zakresie zdrowia fizycznego lub samopoczucia dziecka jest powodem do odwiedzenia gabinetu specjalisty.
Badania profilaktyczne u pediatry
Należy pamiętać, że zadaniem lekarza dziecięcego jest nie tylko diagnozowanie i leczenie chorób u dzieci, ale także szeroko pojęte działania profilaktyczne obejmujące tę grupę pacjentów. Dlatego też rodzice powinni odwiedzać pediatrę również w ramach badań okresowych, nazywanych często bilansem zdrowia. W ich trakcie lekarz mierzy i waży dziecko, a także bada jego stan ogólny i ocenia prawidłowość jego rozwoju. Takie badania przeprowadza się zgodnie z kalendarzem bilansów. Działania profilaktyczne znajdujące się w zakresie obowiązków pediatry obejmują również szczepienia obowiązkowe i dobrowolne, wykonywane zgodnie z kalendarzem szczepień. Sprawdź więcej badań profilaktycznych, oferowanych przez lekarza dziecięcego z Poznania.
Lekarz dziecięcy, pediatra – czym się kierować przy wyborze?
Nikt nie ma wątpliwości, że lekarz dziecięcy musi być doskonale wykwalifikowanym specjalistą z odpowiednio szeroką wiedzą. Dobrze też, jeśli jest to osoba z odpowiednim doświadczeniem w pracy z małymi pacjentami i ich rodzicami. Ogromnie istotne są jednak również cechy osobowości takiego specjalisty. Powinien on być empatyczny, życzliwy i cierpliwy. Pediatra musi mieć doskonałe podejście do dzieci, aby skutecznie je zabawić i odwrócić ich uwagę od badania, gdy zajdzie taka potrzeba. Powinien on być także po prostu sympatycznym człowiekiem, który wzbudza zaufanie dziecka, ale potrafi też odpowiedzieć na wszelkie pytania rodziców i udzielić im wartościowych porad.
Wybierając pediatrę, zwróćmy też uwagę na dostępność jego usług, tak by w razie konieczności możliwe było szybkie umówienie się na wizytę, w tym również na wizytę domową.
Szukasz lekarza dziecięcego w Poznaniu online?
Umów się na wizytę w gabinetach PWPEDIATRIA
- Płatność za wizytę w gabinecie – Za wizytę w gabinetach PWPEDIATRIA zapłacisz w wygodny sposób – kartą lub gotówką.
- Bezpieczeństwo w trakcie koronawirusa – Wizyty w naszych gabinetach odbywają się co 40 minut, tak aby zachować dystans społeczny.
- Wizytę najwygodniej umówić online – Do Państwa dyspozycji oddajemy system online, dzięki któremu w łatwy sposób zarezerwować wizytę.
Umów się na wizytę lub sprawdź naszą ofertę Gabinet pediatryczny Poznań.