Godziny otwarcia: Pon – Czw 15:30-19:30 | Sob 9:30-13:00
Umów wizytę:  Przez Internet  | +48 535 740 525

Gorączka u dzieci – kiedy i jak należy ją leczyć?

gorączka u dzieci

Jednym z objawów infekcji jest podwyższana ciepłota ciała czyli gorączka – jest ona efektem reakcji organizmu na działanie czynników egzo- i endotoksycznych, które wytwarzają substancje (białka) lub są wynikiem podrażnienia ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za termoregulację. Większość rodziców denerwuje się gdy gorączka u dzieci jest wysoka, a jeszcze bardziej, gdy nie wiedzą jak postępować żeby ja obniżyć…

Gorączka u dzieci – kiedy możemy o niej mówić?

Prawidłowa temperatura ciała – do 37stC
Stan podgorączkowy – powyżej 37stC do 38stC
Gorączka u dzieci – powyżej 38stC do 40stC
Hiperpirekcja – powyżej 40stC

Należy pamiętać, że w ciągu doby występują wahania temperatury. Najniższa jest w godzinach porannych, najwyższa w godzinach popołudniowych. Ważne, aby pomiaru dokonywać 2 razy! – (7:00-9:00 i 16:00-18:00).

Co jest równie istotne temperaturę sprawdzajmy co 4-6 godzin, jeżeli stan dziecka nagle się nie pogarsza nie róbmy tego częściej.

Jeżeli dziecko ma podwyższoną temperaturę (powyżej 37,5stC) i takowa utrzymuje się przez dłuższy okres czasu do 2-3h, dziecko jest apatyczne warto podać leki przeciwgorączkowe takie jak:

  • Paracetamol – ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe
  • Ibuprofen- ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne PAMIĘTAJMY! Ten lek podajemy dzieciom powyżej 3 miesiąca życia

Często jednak zamiast podawania leków warto spróbować schłodzić malucha zewnętrznie (lub dodatkowo zastosować te metody):

  • zmoczyć pieluszki/ręcznik w zimnej wodzie i przewiesić je przezłóżeczko,
  • zrobić okłady z chłodniejszej wody i przyłożyć je w miejscach najbardziej ucieplonych (pachwiny, nadgarstki)
  • ewentualnie zrobić chłodnąkąpiel ( nie mówię tu o zimnej wodzie, temp wody nieco chłodniejsza niż normalnie o 2-3 stopnie)
  • równocześnie należy nawadniać dziecko doustnie -nie zapominajmy o tym!

Jeżeli temperatura narasta i nie ustępuje warto zapisać się na konsultacje do Pediatry

Przejdź na stronę główną: Pediatra Poznań

Podobne wpisy: