Jednym z objawów infekcji jest podwyższana ciepłota ciała czyli gorączka – jest ona efektem reakcji organizmu na działanie czynników egzo- i endotoksycznych, które wytwarzają substancje (białka) lub są wynikiem podrażnienia ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za termoregulację. Większość rodziców denerwuje się gdy gorączka u dziecka jest wysoka, a jeszcze bardziej, gdy nie wiedzą jak postępować żeby ja obniżyć. W naszym wpisie podpowiemy, jak zbić gorączkę u dziecka i kiedy udać się do lekarza.
Spis treści
- Gorączka u dziecka – kiedy możemy o niej mówić?
- Jak zbić gorączkę u dziecka?
- Gorączka u dziecka – kiedy do lekarza?
Gorączka u dziecka – kiedy możemy o niej mówić?
- Prawidłowa temperatura ciała – do 37stC
- Stan podgorączkowy – powyżej 37stC do 38stC
- Gorączka u dzieci – powyżej 38stC do 40stC
- Hiperpirekcja – powyżej 40stC
Należy pamiętać, że w ciągu doby występują wahania temperatury. Najniższa jest w godzinach porannych, najwyższa w godzinach popołudniowych. Ważne, aby pomiaru dokonywać 2 razy! – (7:00-9:00 i 16:00-18:00). Co jest równie istotne temperaturę sprawdzajmy co 4-6 godzin, jeżeli stan dziecka nagle się nie pogarsza nie róbmy tego częściej.
Sprawdź także: Czym zajmuje się pediatra i kiedy warto udać się na wizytę?
Jak zbić gorączkę u dziecka?
Jeżeli dziecko ma podwyższoną temperaturę (powyżej 37,5stC) i takowa utrzymuje się przez dłuższy okres czasu do 2-3h, dziecko jest apatyczne warto podać leki przeciwgorączkowe takie jak:
- Paracetamol – ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe
- Ibuprofen- ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne PAMIĘTAJMY! Ten lek podajemy dzieciom powyżej 3 miesiąca życia
Często jednak zamiast podawania leków warto spróbować schłodzić malucha zewnętrznie (lub dodatkowo zastosować te metody):
- zmoczyć pieluszki/ręcznik w zimnej wodzie i przewiesić je przez łóżeczko,
- zrobić okłady z chłodniejszej wody i przyłożyć je w miejscach najbardziej ucieplonych (pachwiny, nadgarstki)
- ewentualnie zrobić chłodną kąpiel ( nie mówię tu o zimnej wodzie, temp wody nieco chłodniejsza niż normalnie o 2-3 stopnie)
- równocześnie należy nawadniać dziecko doustnie -nie zapominajmy o tym!
Przeczytaj również: Przegrzanie organizmu u dziecka – co robić, objawy i jak zapobiec gorączce z przegrzania
Gorączka u dziecka – kiedy do lekarza?
Jeżeli temperatura narasta i nie ustępuje warto zapisać się na konsultacje do Pediatry Przejdź na stronę główną: Pediatra Poznań